X
تبلیغات
جشنامه

رفتارهای ما در شبکه های اجتماعی

سه‌شنبه 7 اردیبهشت 1395 ساعت 09:00مردم ما اگر به جای کپی پیست کردن پیام های بیهوده در مورد افزایش نرخ بنزین، کمی برای بهبود معیشت خودشون کتاب می خوندند، کلاس می رفتند، فکر می کردند و نگاهشون رو به زندگی تغییر می دادند، خیلی سریع تر نتیجه می گرفتند.

تمام کار ما مردم شده شایعه پراکنی و کپی پیست کردن مطالبی که یک دینار هم نمی ارزد.


http://s6.picofile.com/file/8248733876/342625.jpg

عده ای هم در خفا نشسته اند و هوش و ذکاوت ایرانیان را اندازه گیری می کنند . 

شعر نو می نویسند و زیرش نام مولانا را می گذارند، می گویند یک انرژی مثبت از مولانا تقدیم به شما و می فرستند توی گروه ها و به سرعت انتقال بی اندیشه مردم می خندند.

یا جمله ای از جلال آل احمد را برمی دارند نام صادق هدایت زیرش می گذارند. 

یا از مجلات و صفحات زرد، جملات زرد بر می دارند نام کوروش را بر آن می گذارند و در میان مردم شیوع می دهند. 

شبکه های اجتماعی تبدیل به شبکه های پرورش احمق شده است. 

خودمان از خودمان در حال ساختن احمق های هستیم که تفاوت شایعه و واقعیت را نمی دانیم.

فقط ژست و فیگور می گیریم که جملات آنچنانی با امضاء نام بزرگان کپی پیست کنیم. حتی به خودمان زحمت نمی دهیم یک خط از آن جمله را در گوگل سرچ کنیم و ببینیم صاحب این جمله بی صاحاب! کیست.

http://s6.picofile.com/file/8248738950/index_001.jpg

اجازه می دهیم عده ای پشت مونیتور بنشینند و به ریش ما بخندند.

امروز در گروهی که کار تخصصی می کند مطلبی می بینم که نوشته روز جمعه پمپ بنزین نرویم و پمپ ها را خلوت کنیم تا خبرگزاری های خارجی متوجه خلوتی پمپ ها بشوند و این اعتراض رسانه ای و جهانی شود. ملت هم کف و دست و هورا می کشند که آفرین.

جلل الخالق!

آخر یکی نیست به این بزرگوار بگوید مگر همه ملت ایران قرار دارند روزهای جمعه بروند پمپ بنزین چادر بزنند که این جمعه با حرف تو نروند!

یعنی شب جمعه نمی توانند بروند؟ یعنی این جمعه قرار است همه باک ها ناگهان خالی شود و نیازمند پمپ بنزین شوند و با فرمایش شما باید جلوی خودشان را بگیرند؟

گاهی انسان ناامید می شود از وضعیت موجودی که در جامعه می بیند. 

شبکه های اجتماعی تنها ویژگی ای که داشت، افکار نازیبا و روان ناموزون ما ایرانیان را از پس چهره ها و لباس ها و ماشین ها و گوشی های آن چنانی  عریان کرد تا جامعه شناسان و روانشناسان بدون نقاب بتوانند این جامعه را مطالعه کنند.

وضعیت ما ایرانیان از نظر تفکر آنچنان بر آشفته و بی سامان است که اگر کسی بخواهد ما را مدیریت کند، کافی ست چند روز در شبکه های اجتماعی ما بچرخد تا محرک ها، مشوق ها و ساختار نگاه ما به زندگی را بفهمد و سپس برایمان برنامه هایی که در راستای اهداف خودش است را بچیند.

http://s6.picofile.com/file/8248735792/545019.jpg


نمیدانم کی می خواهیم کمی از ژست های نازیبای همه چیز دانی خارج شویم و کمی کتاب بخوانیم، مطالعه کنیم، کلاس برویم و در فضاهایی که به تکامل افکار و نگرش ما کمک میکند حضور پیدا کنیم. 

حتی اگر زمان زیادی را در اینترنت و فضای مجازی هستیم این فضا را به جایگاهی برای رشد و آگاهی مان تبدیل کنیم.

دوستان من! عزیزانم! مغزهای ما هم مانند شکم هایمان نیازمند غذا و خوراک هستند.

مغز های ما هم مانند بدنمان نیازمند پوششی از آگاهی و دانش فاخر است.

اگر میخواهید ثروتمند شوید، اگر میخواهید زندگی آرام داشته باشید، اگر میخواهید برای خودتان اهداف و رویاهایی ترسیم کنید و به آنها برسید، اگر میخواهید زندگی تان از آنچه هست بهتر شود، هیچ راهی ندارید جز اینکه کتاب بخوانید، کلاس بروید و در معرض رویدادهایی قرار بگیرید که نگاه و تفکر شما را تغییر دهد.

جای افسوس و شرمساری دارد که بگویم چندی پیش در یکی از بزرگترین شرکتهای زیر مجموعه یکی از وزارت خانه های کشور سخنرانی داشتم و از مجموع چند صد نفری که در سالن بعنوان مدیران این مملکت حضور داشتند، فقط یک نفر در نظر سنجی ها نوشته بود در دو سال گذشته کتاب خوانده است.


http://s7.picofile.com/file/8248733976/co3633.jpg

البته آن کتاب هم کتاب چه کسی پنیر مرا دزدید بود که پنجاه صفحه هم نمی شود!

تبدیل شده ایم به مردم پر ادعایی که هیچ تلاشی برای شکوفایی و رشد خود نمی کنیم اما برای همه چیز ابراز عقیده می کنیم  و از همه عالم و دنیا طلب کار هستیم که چرا وضعیت مملکت ما چنین است.

دوست من! عزیز من! جان من! مملکت یعنی برآیند من و تو. یعنی بروز و ظهور خرد و آگاهی من و تو. وقتی من و تو حاضر هستیم به لباس و پوشاک و آرایش و ظاهر خود با تمام توان برسیم و بالاترین هزینه ها را بکنیم ولی برای خریدن یک کتاب ده هزار تومانی، یا یک سی دی آموزشی یا حضور در یک کلاس یا رفتن به مشاوره، می خواهیم جان به جان آفرین تسلیم کنیم، چه توقعی داری که سرزمین اجدادی من و تو آباد شود؟


http://s6.picofile.com/file/8248734250/images321.jpg

 امیرفریدون نصرتی، پژوهشگر و مشاور مدیریت افکار عمومی 
نظرات (5)
شنبه 11 اردیبهشت 1395 ساعت 11:21

دکتر سروش با استعانت از یکی از شعرهای مولوی، درباره سفر حج میگه: آنچنان را آنچنان تر میکند! یعنی اگر انسان مومن به حج بره وقتی برگرده مومن تر میشه و اگر انسان مال مردم خور به حج بره، مال مردم خور تر بر میگرده!!

به نظرم شبکه های اجتماعی هم چنین وضعیتی دارند. اگر انسان فرهیخته ازش استفاده کنه، میتونه خودش رو فرهیخته تر کنه و اگر انسان بی فرهنگ ازش استفاده کنه، بیشتر در بی فرهنگی خودش غرق میشه
پاسخ:
آنچنان را آنچنان تر می کند ...خیلی جالب بود
ممنون که با استفاده از یک جمله ی کوتاه، لب مطلب رو بیان کردید.
شنبه 11 اردیبهشت 1395 ساعت 08:03

به نظرم دلیل وجود بی اخلاقی در محیط مجازی یه جور اطمینان خاطر از شناسایی نشده.

این توهم کسب اطلاعات در شبکه های پیام رسان به نظر من خیلی خطرناکه. به مناسبتهای مختلف این رو گفتم و اینجا هم باز تکرارش می کنم: اتکا کامل به چنین شبکه هایی باعث میشه اطلاعات ما فست فودی بشه. بدون رجوع به مرجع مطمئن.

مرجع مطمئن لزوماً کتاب کاغذی نیست. مرجعی که پشتوانه ی علمی داشته باشه یعنی به نوبه ی خودش اون هم به چند مرجع دیگه استناد کرده باشه.
پاسخ:
- آقای امین زاده وقتی داشتم این متن رو می خوندم یاد یکی از نوشته های شما افتادم که در همین رابطه وبا همین موضوع نوشته بودید.
- با توجه به این که حجم مطالبی که فرد در کانالها و گروهها و پیج های مختلف می خونه خیلی زیاد و متنوع هستند به نظر من مطالب عمیق خونده نمی شن و همین اطلاعات به قول شما فست فودی به سرعت فراموش می شن (حتی اگر این اطلاعات با منبع و مستندات ارائه شده باشند)
ممنون و سپاسگزار از همراهی های همیشگی تون
چهارشنبه 8 اردیبهشت 1395 ساعت 16:39

سیلام
در کشورهای آزاد ودارای دمکراسی که آزادیها مرز وحدود خود را به خوبی می شناسند ای اتفاقات کمتر به وجود می آید شاید علت شیوع آن در جامعه ما به دلیل اعتراضات وگلایه هایی است که به راحتی بروز آنها ممکن نیست ومتاسفانه در رفتارهای اجتماعی به سبک وسیاق غلط نمایان میشود..
پاسخ:
سلام جناب فاضل گرامی
خیلی خوشحالم که شما همچنان خواننده ی همساده ها هستید و لطفتون رو از ما دریغ نمی کنید
قطعا شرایط سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه در بروز چنین رفتارهای غلطی در فضای مجازی موثر هستند و نقش دارند.
چهارشنبه 8 اردیبهشت 1395 ساعت 15:49

متاسفانه.از هیچ وسیله ای درست استفاده نمیکنیم.
پاسخ:
سهیلا بانوی عزیز خوبید؟ ممنون که همچنان به همساده ها سر می زنید
البته نمی شه گفت از هیچ وسیله ای درست استفاده نمی کنیم به نظر من مردم از لحاظ فرهنگی در بعضی زمینه ها رشد کردند خیلی هم نباید ناامید باشیم
سه‌شنبه 7 اردیبهشت 1395 ساعت 12:21

استفاده های ابزاری از وسایل ارتباط جمعی ، و رشد نا امیدی از صحت و سقم مطالب آنها و امثالهم ، باعث گرایش اکثر و یا بهتر بگم عموم جامعه به فضای اعتیادآور مجازی شده ! البته بی انصافیه که بگیم کلا فضای مجازی بی محتواست ، و فکر میکنم بهتره بگیم ، ما استفاده کننده ی خوبی نیستیم ، البته همه جا همینطوره ، فقط توی مملکت ما غلظتش بیشتره ، نگاهی حکومتی به رسانه ها حتی نشر کتب ، میتونه پاسخی در خور برای مطالب مندرج حضرتتان باشد .
پاسخ:
سلام جناب کمانگیر ..خوبید؟ این مطلب رو آقای نصر نوشتند پس من نباید جواب کامنتها رو بدم اما خواستم از این فرصت استفاده کنم و حال و احوالی با شما بکنم . تو وبلاگتون خوندم که دوباره عمل جراحی قلب باز داشتید خدا رو شکر که به سلامت عمل شدید اما ببم جان این بار دیگه مواظب خودتون باشید و به توصیه های دکترتون مو به مو عمل کنید .
در مورد شبکه های اجتماعی بستگی داره که هر فرد چطور از این شبکه ها استفاده کنه فعلا که اکثریت دارند وقت تلف می کنند اقلیتی هم هستند که نهایت بهره رو از این فرصتی که فراهم شده می برند . من فکر می کنم بینابین هستم
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد